KİMYA TEKNOLOJİSİ PROGRAMI


Program Hakkında
1989 da YÖK-Dünya Bankası Projesi kapsamında Rafineri ve Petrokimya Programı adıyla kurulan program, 2002 yılında özel sektör ihtiyaçları göz önüne alınarak Kimya Teknolojisi Programına dönüştürülerek eğitim ve öğretime devam etmektedir. 14 haftalık 4 yarıyıldan oluşan 2 yıllık bir programdır. Bu iki yıllık süreçte programda teorik dersler, laboratuvar uygulamaları ve endüstriye dayalı öğretim verilmektedir. Öğrencilere program kapsamında kimya biliminin ve endüstriyel kimyanın temel kavramlarının öğretilmesi ile birlikte endüstri ve laboratuvar uygulamalarındaki el becerilerinin geliştirilmesi sağlanmaktadır.

Program günümüzde ve gelecekte endüstrinin ara eleman ihtiyacını karşılamayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda kimya teknolojisi alanında hizmet verebilecek bilgi ve beceriye sahip, yaratıcı ve eleştirel düşünebilen, etik değerlere duyarlı ve hayat boyu öğrenmeyi bir yaşam biçimi haline getiren çağdaş teknikerler yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Meslek liselerinin ilgili alanlarından mezun olan öğrenciler sınavsız geçiş ile yada Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavından (YGS) yeterli puanı almak koşulu ile programa kayıt yaptırabilmektedirler. Programa her yıl toplam 90 öğrenci (45 örgün ve 45 ikinci öğretim) kayıtlanmaktadır.

Başlıca Çalışma Alanları Ve İş İmkanları
Kimya Teknolojisi Programı mezunları gerek kamu kuruluşlarında gerekse de özel sektörde Kimya Teknikeri ünvanı ile istihdam edilmektedirler.
Program Mezunları;
# Kimya endüstrilerinin ve diğer endüstri dallarının (boya, deterjan, kozmetik, kağıt, rafineri ve petrokimya, plastik, cam ve gıda gibi) laboratuvarlarında ve sahalarında,
# Özel analiz laboratuarlarının ve kamu kuruluşlarının maden, rafineri petrokimya, adli tıp, makine kimya, gıda, çevre, su ve atık su laboratuvarlarında laborant veya tekniker olarak çalışabilmektedirler.
Öğretim Planı
Öğretim planını indirmek için tıklayınız.
Ders İçerikleri
Ders içeriklerini indirmek için tıklayınız.
DGS
Kimya Teknolojisi Programı mezunları mezuniyet sonrasında ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde Mühendislik ve Fen Fakültelerinin Lisans Programlarına dikey geçiş yapabilmektedirler.

Mezunlar Mühendislik Fakültelerinin Kimya, Süreç, Polimer ve Çevre Mühendisliği bölümleri ile Fen Fakültelerin Kimya bölümlerine dikey geçiş yapabilmektedirler. Ayrıca, Açık Öğretim Fakültelerinin İktisat ve İşletme bölümlerine de sınavsız dikey geçiş imkânları bulunmaktadır.

Yararlı Linkler
Facebook Grup: İMYO Kimya Teknikerliği Mezunları https://www.facebook.com/friends/requests/?fcref=rup#!/groups/imyokimyateknikerligi/
Öğretim Elemanları

Prof.Dr. Suat UÇAR (KOORDİNATÖR)
suat.ucar@deu.edu.tr
0.232.3012613
http://www.deu.edu.tr/akademiktr/index.php?cat=3&akod=20000563

Öğr.Gör. Dr. Merve ZEYREK ONGUN
merve.zeyrek@deu.edu.tr
0.232.3012613
http://www.deu.edu.tr/akademiktr/index.php?cat=3&akod=20100052

Öğr.Gör. Murat PAKEL
murat.pakel@deu.edu.tr
0.232.3012613
http://www.deu.edu.tr/akademiktr/index.php?cat=3&akod=20070820