BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

Program Hakkında
Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programı 1996-1997 akademik yılında YÖK-Dünya Bankası Projesi kapsamında başlatılmıştır. 14 haftalık 4 yarıyıldan oluşan 2 yıllık bir programdır.

Bu iki yıllık süreçte programda teorik dersler, laboratuar-Hastane uygulamaları ve endüstriye dayalı öğretim verilmektedir. Öğrencilere program kapsamında Hastanelerde bulunan tıbbi cihazların bakım, onarım ve kalibrasyonu temel kavramları öğretilerek belirli günlerde hastane uygulaması ve klinik mühendislik, biyomedikal mühendislik ziyaretleriyle de öğrencilerin çalışma ortamlarına adaptasyonu sağlanmaktadır.

Program günümüzde ve gelecekte endüstrinin ara eleman ihtiyacını karşılamayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda biyomedikal teknikerliğinin insan hayatı üzerindeki sorumluluğunun bilincinde, hastane ortamlarında diğer meslek gruplarıyla uyumlu çalışabilecek gerekli disiplin ve etik değerlere sahip, gelişen teknolojiye ayak uydurabilen yenilikçi teknikerler yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Meslek liselerinin ilgili alanlarından mezun olan öğrenciler sınavsız geçiş ile yada Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavından (YGS) yeterli puanı almak koşulu ile programa kayıt yaptırabilmektedirler. Programa her yıl toplam 90 öğrenci (45 örgün ve 45 ikinci öğretim) kayıtlanmaktadır.

Başlıca Çalışma Alanları Ve İş İmkanları
Biyomedikal Programı mezunları gerek kamu sektöründe gerekse özel sektörde ?Biyomedikal Teknikeri? ünvanı ile istihdam edilmektedir.
Başlıca çalışma alanları şunlardır;1- Kamu ve Hastanelerin Klinik mühendislik birimlerinde bakım onarım elemanı olarak görev almak
2- Medikal firmaların Teknik servislerinde bakım onarım elemanı olarak görev almak
3- Medikal firmalarda satış ve tanıtım elemanı olarak görev almak
Öğretim Planı
Öğretim planını indirmek için tıklayınız.
Ders İçerikleri
Ders içeriklerini indirmek için tıklayınız.
DGS
Biyomedikal Programı mezunları mezuniyet sonrasında ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Mühendislik Lisans Programlarına geçiş yapabilmektedir. 2013 Dikey Geçiş Klavuzu Tablo 3e Göre Biyomedikal Ön Lisans Mezuniyet Alanı Tercih Yapılabilecek Lisans Programları:

1- Biyomedikal Mühendisliği
2- Elektrik-Elektronik Mühendisliği
3- Elektronik Mühendisliği

Öğretim Elemanları

Öğr.Gör. Mustafa ŞAKAR (KOORDİNATÖR)
mustafa.sakar@deu.edu.tr
0.232.3012575
http://www.deu.edu.tr/akademiktr/index.php?cat=3&akod=19931345

Öğr.Gör. Ayşe YENİCİ
ayse.yenici@deu.edu.tr
0.232.3012607
http://www.deu.edu.tr/akademiktr/index.php?cat=3&akod=19920337

Öğr.Gör. Erdoğan DOĞMUŞ
erdogan.dogmus@deu.edu.tr
0.232.3012575
http://www.deu.edu.tr/akademiktr/index.php?cat=3&akod=19940529

Öğr.Gör. Mehmet KAYNAK
mehmet.kaynak@deu.edu.tr
0.232.3012617