Güncel
2017/2018 GÜZ Y.Y. STAJ TAKVİMİ 2017/2018 GÜZ Y.Y. STAJ TAKVİMİ
BİLGİLENDİRME BİLGİLENDİRME
2017-2018 GÜZ Y.Y. YATAY GEÇİŞ BAŞVURU SONUÇLARI 2017-2018 GÜZ Y.Y. YATAY GEÇİŞ BAŞVURU SONUÇLARI
LİYAKAT, SİGORTA EKSPERLERİ DERNEĞİ ve İMYO İSTİHDAM PROJESİ LİYAKAT, SİGORTA EKSPERLERİ DERNEĞİ ve İMYO İSTİHDAM PROJESİ
2016-2017 GÜZ Y.Y. STAJ BAŞVURU TAKVİMİ 2016-2017 GÜZ Y.Y. STAJ BAŞVURU TAKVİMİ
İKTİSADİ ve  İDARİ PROGRAMLAR DERS İÇERİKLERİ İKTİSADİ ve İDARİ PROGRAMLAR DERS İÇERİKLERİ
İktisadi ve İdari bölümler ders içerikleri ve öğretim planları İktisadi ve İdari bölümler ders içerikleri ve öğretim planları
Kümülatif Not Hesaplama Tablosu Kümülatif Not Hesaplama Tablosu
Hızlı Erişim
Dokuz Eylül Üniversitesi - Ana Sayfa Dokuz Eylül Üniversitesi - Ana Sayfa
Web Kayıt Web Kayıt
Öğrenci El Kitabı Öğrenci El Kitabı
Bilgi Paketi Ders Kataloğu Bilgi Paketi Ders Kataloğu
Kariyer Planlama ve Mezunlarla İlişkiler Koordinatörlüğü Kariyer Planlama ve Mezunlarla İlişkiler Koordinatörlüğü
Kütüphane Kütüphane
DEÜ Öğrenci İşleri DEÜ Öğrenci İşleri
Farabi Kurum Koordinatörlüğü Farabi Kurum Koordinatörlüğü
OGEB (Olumlu / Olumsuz Geri Bildirim) OGEB (Olumlu / Olumsuz Geri Bildirim)

YAPI TESİSAT TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

Program Hakkında
Yapı Tesisat Teknolojisi Programı, 1993-1994 akademik yılında eğitim öğretime başlamıştır. 14 haftalık 4 yarıyıldan oluşan 2 yıllık bir programdır. Bu programda, binalarda atık su, temiz su, yangın tesisatı ve doğal gaz tesisatlarını kuran ve bu tesisatların arıza ve bakımını üstlenen, yenilenebilir enerji sistemlerinin temellerini bilen ve ileri teknoloji cihazlarını kullanma ve kontrol etme yeteneğine sahip öğrencilerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Dersler, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim elemanları tarafından yürütülmektedir. Meslek liselerinin ilgili alanlarından mezun olan öğrenciler sınavsız geçiş ile ya da Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavından (YGS) yeterli puanı almak koşulu ile programa kayıt yaptırabilmektedirler.
Başlıca Çalışma Alanları Ve İş İmkanları
Programdan mezun olan öğrenciler, 2 yıllık öğrenimleri boyunca aldıkları ( Sıhhi Tesisat, Isıtma Sistemleri, Doğal Gaz Tesisatı, Güneş Enerjisi, Termodinamik, Yenilenebilir Enerji Uygulamaları gibi) derslerde Tesisat Teknolojisinin uygulandığı farklı alanlarla ilgili bilgi ve becerilerle donatılırlar. Yapı Tesisat Teknolojisi önlisans programından mezun olan öğrenciler, Yapı Tesisat Teknikeri unvanı alırlar. Mezun öğrenciler inşaat sektöründe yapı tesisat grubunda proje ve taahhüt aşamalarında çalışabilmektedirler.

Doğal gazın ülkemizin pek çok bölümünde gerek konut, gerek sanayi alanında kullanımının yaygınlaşması ile tesisat teknikerlerine oldukça geniş bir iş sahası doğmuştur. Buna paralel olarak, merkezi ve yerel ısıtma sistemlerinin kurulum, bakım onarım alanlarında görev yapabilmektedirler. Ayrıca bölüm öğrencileri, ülkemizde gelişmekte olan yenilenebilir enerji sektörü içinde yetişmiş eleman konumundadır.

Mezun öğrenciler, Mühendislik Fakültelerinin Makine Mühendisliği ve Enerji Sistem Mühendisliği bölümlerine dikey geçiş yapabilmektedirler. Ek olarak, Açık Öğretim Fakültelerinin İktisat ve İşletme bölümlerine de dikey geçiş imkânı bulunmaktadır.
Öğretim Planı
Öğretim planını indirmek için tıklayınız.
Ders İçerikleri
Ders içeriklerini indirmek için tıklayınız.
DGS
Yapı Tesisat Teknolojisi Programı mezunları mezuniyet sonrasında ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Mühendislik Lisans Programlarına geçiş yapabilmektedir.

2013 Dikey Geçiş Kılavuzu Tablo 3 e göre Yapı Tesisat Ön Lisans Mezuniyet Alanı Tercih Yapılabilecek Lisans Programları:


# Makine Mühendisliği
# Enerji Sistemleri Mühendisliği
# Nükleer Enerji Mühendisliği
Öğretim Elemanları
Öğr.Gör. Dr. Yıldız KALINCI
yildiz.kalinci@deu.edu.tr
0.232.3012618
http://www.deu.edu.tr/akademiktr/index.php?cat=3&akod=19990923
Öğr.Gör. Özkan Çeçen
ozkan.cecen@deu.edu.tr
0.232.3012622
http://www.deu.edu.tr/akademiktr/index.php?cat=3&akod=20070002
Öğr.Gör. Necdet SUCU
necdet.sucu@deu.edu.tr
12582