Güncel
2017/2018 GÜZ Y.Y. STAJ TAKVİMİ 2017/2018 GÜZ Y.Y. STAJ TAKVİMİ
BİLGİLENDİRME BİLGİLENDİRME
2017-2018 GÜZ Y.Y. YATAY GEÇİŞ BAŞVURU SONUÇLARI 2017-2018 GÜZ Y.Y. YATAY GEÇİŞ BAŞVURU SONUÇLARI
LİYAKAT, SİGORTA EKSPERLERİ DERNEĞİ ve İMYO İSTİHDAM PROJESİ LİYAKAT, SİGORTA EKSPERLERİ DERNEĞİ ve İMYO İSTİHDAM PROJESİ
2016-2017 GÜZ Y.Y. STAJ BAŞVURU TAKVİMİ 2016-2017 GÜZ Y.Y. STAJ BAŞVURU TAKVİMİ
İKTİSADİ ve  İDARİ PROGRAMLAR DERS İÇERİKLERİ İKTİSADİ ve İDARİ PROGRAMLAR DERS İÇERİKLERİ
İktisadi ve İdari bölümler ders içerikleri ve öğretim planları İktisadi ve İdari bölümler ders içerikleri ve öğretim planları
Kümülatif Not Hesaplama Tablosu Kümülatif Not Hesaplama Tablosu
Hızlı Erişim
Dokuz Eylül Üniversitesi - Ana Sayfa Dokuz Eylül Üniversitesi - Ana Sayfa
Web Kayıt Web Kayıt
Öğrenci El Kitabı Öğrenci El Kitabı
Bilgi Paketi Ders Kataloğu Bilgi Paketi Ders Kataloğu
Kariyer Planlama ve Mezunlarla İlişkiler Koordinatörlüğü Kariyer Planlama ve Mezunlarla İlişkiler Koordinatörlüğü
Kütüphane Kütüphane
DEÜ Öğrenci İşleri DEÜ Öğrenci İşleri
Farabi Kurum Koordinatörlüğü Farabi Kurum Koordinatörlüğü
OGEB (Olumlu / Olumsuz Geri Bildirim) OGEB (Olumlu / Olumsuz Geri Bildirim)

KİMYA TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

Program Hakkında
1989 da YÖK-Dünya Bankası Projesi kapsamında Rafineri ve Petrokimya Programı adıyla kurulan program, 2002 yılında özel sektör ihtiyaçları göz önüne alınarak Kimya Teknolojisi Programına dönüştürülerek eğitim ve öğretime devam etmektedir. 14 haftalık 4 yarıyıldan oluşan 2 yıllık bir programdır. Bu iki yıllık süreçte programda teorik dersler, laboratuvar uygulamaları ve endüstriye dayalı öğretim verilmektedir. Öğrencilere program kapsamında kimya biliminin ve endüstriyel kimyanın temel kavramlarının öğretilmesi ile birlikte endüstri ve laboratuvar uygulamalarındaki el becerilerinin geliştirilmesi sağlanmaktadır.

Program günümüzde ve gelecekte endüstrinin ara eleman ihtiyacını karşılamayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda kimya teknolojisi alanında hizmet verebilecek bilgi ve beceriye sahip, yaratıcı ve eleştirel düşünebilen, etik değerlere duyarlı ve hayat boyu öğrenmeyi bir yaşam biçimi haline getiren çağdaş teknikerler yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Meslek liselerinin ilgili alanlarından mezun olan öğrenciler sınavsız geçiş ile yada Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavından (YGS) yeterli puanı almak koşulu ile programa kayıt yaptırabilmektedirler. Programa her yıl toplam 90 öğrenci (45 örgün ve 45 ikinci öğretim) kayıtlanmaktadır.
Başlıca Çalışma Alanları Ve İş İmkanları
Kimya Teknolojisi Programı mezunları gerek kamu kuruluşlarında gerekse de özel sektörde Kimya Teknikeri ünvanı ile istihdam edilmektedirler.
Program Mezunları;
# Kimya endüstrilerinin ve diğer endüstri dallarının (boya, deterjan, kozmetik, kağıt, rafineri ve petrokimya, plastik, cam ve gıda gibi) laboratuvarlarında ve sahalarında,
# Özel analiz laboratuarlarının ve kamu kuruluşlarının maden, rafineri petrokimya, adli tıp, makine kimya, gıda, çevre, su ve atık su laboratuvarlarında laborant veya tekniker olarak çalışabilmektedirler.
Öğretim Planı
Öğretim planını indirmek için tıklayınız.
Ders İçerikleri
Ders içeriklerini indirmek için tıklayınız.
DGS
Kimya Teknolojisi Programı mezunları mezuniyet sonrasında ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde Mühendislik ve Fen Fakültelerinin Lisans Programlarına dikey geçiş yapabilmektedirler.

Mezunlar Mühendislik Fakültelerinin Kimya, Süreç, Polimer ve Çevre Mühendisliği bölümleri ile Fen Fakültelerin Kimya bölümlerine dikey geçiş yapabilmektedirler. Ayrıca, Açık Öğretim Fakültelerinin İktisat ve İşletme bölümlerine de sınavsız dikey geçiş imkânları bulunmaktadır.
Yararlı Linkler
Facebook Grup: İMYO Kimya Teknikerliği Mezunları https://www.facebook.com/friends/requests/?fcref=rup#!/groups/imyokimyateknikerligi/
Öğretim Elemanları
Doç.Dr. Suat UÇAR
suat.ucar@deu.edu.tr
0.232.3012613
http://www.deu.edu.tr/akademiktr/index.php?cat=3&akod=20000563
Öğr.Gör. Dr. Merve ONGUN
merve.zeyrek@deu.edu.tr
0.232.3012613
http://www.deu.edu.tr/akademiktr/index.php?cat=3&akod=20100052
Öğr.Gör. Murat PAKEL
murat.pakel@deu.edu.tr
0.232.3012613
http://www.deu.edu.tr/akademiktr/index.php?cat=3&akod=20070820